depresja
to zespół zaburzeń nastroju i aktywności trwające przez długi czas, którego niezwykle obciążający charakter prowadzi do upośledzenia funkcjonowania chorego w codziennym życiu.

Więcej o terapii

+48 698 030 510

Co to jest Depresja?

Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Smutek czy dołek psychiczny, w jaki zdarza nam się wpadać od czasu do czasu to normalne elementy codziennego życia emocjonalnego. To naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie Tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć się życiem jak dotychczas, może to być depresja.

Przyczyny depresji

Można wymienić trzy główne rodzaje czynników, które wpływają na powstawanie depresji. Są to:
1.
czynniki biologiczne – związane z genetyczną zmianą poziomu neuroprzekaźników w mózgu i podatnością na zachorowanie (np. po porodzie u kobiet)
2.
czynniki psychologiczne – związane z relacjami międzyludzkimi i sytuacjami traumatycznymi
3.
czynniki społeczne – przewlekły stres powodujący obniżenie nastroju.

Objawy depresji

 • smutek, płaczliwość
 • utrata zainteresowań (nic mnie nie cieszy)
 • zmniejszenie aktywności, apatia
 • zmęczenie, brak energii
 • zmiana apetytu (zmnijszenie lub zwiększenie)
 • zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, budzenie się nad ranem, nadmierna senność)
 • niepokój, lęk lub podniecenie
 • trudności z koncentracją i zapamiętywaniem
 • poczucie bezużyteczności, bezsensu, poczucie winy, niska samoocena
 • napięcie wewnętrzne
 • myśli samobójcze
 • dolegliwości bólowe (głowy, brzucha, w klatce piersiowej, nerwobóle)

Rodzaj oraz nasilenie objawów depresji są sprawą indywidualną. Istotne jest jednak wczesne ich wychwycenie i rozpoczęcie leczenia.

Leczenie depresji w Ośrodku WakeUp

Współczesna psychiatria dysponuje środkami pozwalającymi na znaczne zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie objawów depresji u większości chorych. Lekarze współpracujący z naszym ośrodkiem na podstawie obszernego wywiadu medycznego oraz  we wskazanych przypadkach stosują wsparcie lekami przeciwdepresyjnymi tzw. farmakoterapię, która wywołuje mniej objawów niepożądanych, a dodatkowo pomaga w zmniejszeniu nie tylko objawów depresyjnych, ale także lękowych, które często towarzyszą depresji.

Rodzaje psychoterapii w depresji:

1. terapia poznawczo-behawioralna – skupia się na wyłapywaniu negatywnych myśli i przekonań pacjentów odpowiedzialnych za nasilanie negatywnych emocji oraz prowadzących do włączenia nieadaptacyjnych sposobów radzenia sobie z nimi. Równie skuteczna jest terapia behawioralna, skupiająca się na zmianie zachowania pacjenta – jego behawioralnej aktywizacji.

2. terapia interpersonalna – jest to krótkoterminowa terapia, skupiająca się na aktualnych problemach pacjentów, szczególnie w obszarze relacji z bliskimi, utracie bliskiej osoby, konflikcie z najbliższymi, zmianie roli życiowej lub trudnościach w komunikacji. Terapeuci interpersonalni skupiają się na rozwiązywaniu bieżących problemów pacjentów bez analizowania przeszłych doświadczeń.

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję skontaktuj się z Naszym Ośrodkiem WakeUp, a my wskażemy Ci dalszą drogę.

W Ośrodku WakeUp organizujemy terapie indywidualne oraz grupowe. Metody diagnostyczne dobierane są indywidualnie do każdej osoby.

Posiadamy wykwalifikowaną oraz kompetentną kadrę, która umożliwia pacjentom odzyskać równowagę i przyczyni się do racjonalnego postrzegania rzeczywistości.

Pomożemy Ci odnaleźć: poczucie sensu i zrozumienia przez bliskich, energię do spotkań z drugim człowiekiem, radości w życiu codziennym oraz wyzbyć się uczucia bezsilności i bezradności.

Zapewniamy anonimowość oraz profesjonalną pomoc z uwzględnieniem indywidualnego cyklu leczenia.