Detoks alkoholowy

detoks

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy czyli detoksykacja alkoholowa jest fizjologicznym procesem oraz zabiegiem medycznym, który polega na usunięciu z organizmu szkodliwych substancji. Toksyny zostają wydalone poprzez uzupełnienie niedoboru elektrolitów. W trakcie odtrucia pacjent otrzymuje najczęściej witaminy z grupy B, elektrolity i sole mineralne, by w ten sposób zniwelować braki tych związków organicznych w organizmie, spowodowanych cyklicznym spożyciem alkoholu.

Detoks jako pierwszy krok

Osoby znajdujące się w zaawansowanej fazie choroby alkoholowej doświadczają problemu ciągów alkoholowych i towarzyszących im objawów abstynencyjnych z powikłaniami. Prowadzi to do konieczności odtrucia organizmu z toksyn. W takim przypadku przerwanie ciągu alkoholowego, czyli decyzja o wykonaniu detoksu jest początkowym etapem i niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia terapii leczenia uzależnienia. Odpowiednio przeprowadzony i przygotowany detoks poalkoholowy poprawia ogólną kondycję fizyczną organizmu, co przekłada się na kondycję psychiczną. W niektórych przypadkach detoksykacja alkoholowa wręcz ratuje życie. Mimo, iż proces detoksu poalkoholowego nie leczy samego uzależnienia, jest bardzo ważny w całym procesie terapeutycznym, a w wielu przypadkach zasadniczym etapem wychodzenia z nałogu.

Odtrucie organizmu pod opieką specjalistów

Długość trwania detoksu alkoholowego, zależy od stopnia zatrucia organizmu, długości trwania ciągu alkoholowego oraz ogólnego stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. Zazwyczaj trwa od kilku godzin do kilku dni. Podczas detoksu alkoholowego ośrodki leczenia uzależnień gwarantują pełną anonimowość i komfortowe warunki pobytu. Zapewniają skuteczną detoksykację alkoholową pod całodobową opieką medyczną. Skupiają się na indywidualnych potrzebach człowieka aby maksymalnie zredukować nieprzyjemne skutki zespołu abstynenckiego, podając pacjentowi leki, elektrolity oraz preparaty bogate w witaminy w szczególności z grupy B, w formie kroplówki. W przypadku nasilonych objawów uwalniania organizmu od alkoholu pacjenci mogą być wspierani farmakologicznie lekami uspokajającymi czy nasennymi zgodnie z zaleceniami lekarza. Rolą terapeutów jest stałe wspieranie i motywowanie do podjęcia i kontynuowania prozdrowotnych zachowań.

Etapy odtrucia alkoholowego

Zalety odtruwania organizmu:

Do głównych korzyści odtrucia alkoholowego należą:

  • przerwanie ciągu alkoholowego
  • uzupełnienie związków organicznych w organizmie stale wypłukiwanych przez spożywanie alkoholu
  • złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków w przypadku wystąpienia zespołu abstynencyjnego
  • przywrócenie równowagi metabolicznej
  • regeneracja organizmu
  • poprawa samopoczucia