Leczenie AA

terapia

Alkoholizm to nie jest stan przejściowy. Nie jest też dolegliwością, która przejdzie sama. Alkoholizm jest poważną chorobą, która nieleczona może się skończyć nawet śmiercią. Alkoholizm jest chorobą chroniczną, ale przy zastosowaniu odpowiedniej terapii chorobę tą można powstrzymać i cieszyć się szczęśliwym życiem.

Nasz ośrodek terapeutyczny, to nie tylko odwyk, ale też miejsce w którym będziesz mógł zaznać komfortu i swobody, po prostu poczuć się jak w domu. U nas podczas terapii doświadczysz wsparcia i zrozumienia. Staramy się prowadzić terapię w taki sposób, żeby zapewnić Ci maksymalny komfort psychiczny i fizyczny.

W ośrodku WakeUp czas terapii zależy od indywidualnych uwarunkowań zgłaszających się osób. Jak długo trwa leczenie alkoholizmu w Ośrodku WakeUp? Terapia podstawowa trwa 4 tygodnie, natomiast istnienie możliwość przedłużenia terapii na okres dostosowany do potrzeb pacjenta. Poza terapią stacjonarną 4 tygodniową pacjent ma możliwość skorzystania z terapii odbywającej się w formie zjazdów weekendowych (piątek, sobota, niedziela). Wtedy terapia składa się z czterech 3 – dniowych spotkań, podczas których pacjent poznaje program terapii podstawowej.

W Ośrodku Terapii Uzależnień WakeUp w leczeniu alkoholizmu opieramy się na modelu Minnesota, który przewiduje połączenie wiedzy teoretycznej z konkretnym doświadczeniem trzeźwienia, czyli połączenie terapii z programem 12 kroków. Po raz pierwszy został on zastosowany w USA w 1940 roku. W oparciu właśnie o ten program, zostało stworzonych większość programów uzależnień na świecie. Jak wskazuje raport z 2013 roku National Survey of Substance Abuse Treatment Service w USA, model Minessota jest stosowany w 76% ośrodków odwykowych w USA. Dodatkowo wg badań 67% osób stosujących go zachowuje trzeźwość przez 16 lat, podczas gdy w oparciu o normalną terapię długotrwałą trzeźwość osiąga zaledwie 25% trzeźwiejących. W związku z powyższym w Ośrodku Terapii Uzależnień WakeUp zatrudniamy trzeźwiejących alkoholików z wieloletnim stażem trzeźwienia z uprawnieniami do pracy terapeutycznej. Ponadto blisko współpracujemy z Wspólnotą AA, organizując w naszym Ośrodku Terapii Uzależnień mityngi speakerskie, na które zapraszamy członków ruchu Anonimowych Alkoholików, w celu zapoznania uczestników terapii z programem 12 kroków w praktyce. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że Program 12 kroków i uczestnictwo w grupach wsparcia, najlepiej przygotowują do praktycznego wykorzystania wiedzy po wyjściu z ośrodka. W tym modelu leczenia istotne jest wzięcie przez pacjenta odpowiedzialności za swoje życie i trzeźwienie, a nie leczenie się bez końca.

Jak pokonać alkoholizm – poznaj program 12 kroków

Dzięki wspólnocie Anonimowych Alkoholików kilkaset tysięcy ludzi uzależnionych w Polsce, zmieniło swoje życie i nauczyło się żyć bez alkoholu. Zdrowienie AA opiera się na programie rozwoju duchowego. Istotą programu 12 kroków jest połączenie doświadczenia z wiedzą o trzeźwieniu. Jest to zbiór zasad duchowych, które stosowane jako sposób życia, mogą uwolnić od obsesji picia alkoholu. Zasada Anonimowości jest najważniejszym elementem spotkań grup AA – anonimowość wobec prasy i filmu oraz środków masowego przekazu. Podstawowym celem spotkań grup AA jest trwanie w trzeźwości i pomaganie innym w jej osiągnięciu. W AA możesz dowiedzieć się jak wygląda życie w trzeźwości, jak osiągnąć szczęście, pogodę ducha i co może w tym przeszkadzać. Wspólnota Anonimowych Alkoholików ma do zaoferowania łatwo dostępne i bezpieczne do trzeźwienia środowisko. Mityngi odbywają się codziennie, na teranie całego świata. Mityngi działają w oparciu o zasadę 12 tradycji i są miejscami, gdzie można znaleźć interesujące i wspierające towarzystwo niepijące alkoholu.

Zbiór podstawowych zasad AA, program 12 kroków, został napisany w latach 30 XX wieku, przez trzeźwiejących alkoholików. Idee do tego programu zostały zaczerpnięte z dziedziny religii i medycyny. Niektóre idee określające sukces i efektywność programu zbudowane zostały na obserwacjach zachowań i potrzeb członków wspólnoty AA. Program 12 kroków realizowany jest przez uzależnionego, przy wsparciu sponsora (opiekuna pomagającego mu w rozwoju i służącego wsparciem) oraz służącego pomocą w pisaniu programu. Sponsor będący dłużej trzeźwiejącą osobą prowadzi nowicjusza przez program 12 kroków. Program łącznie ze wsparciem sponsora jest swego rodzaju przewodnictwem duchowym, a kroki opisane w literaturze którą można nabyć poprzez AA. Sponsorowanie w programie 12 kroków jest wsparciem nieodpłatnym, ponieważ dwie strony czerpią z niego korzyści duchowe. Sponsor prowadząc przez program nowicjusza: dzieląc się swoim doświadczeniem, wpierając, przekazując wskazówki do poszczególnych kroków, sam utwierdza się w swojej trzeźwości. Każdy sponsor ma swojego sponsora, a ten wielu innych podopiecznych i w ten sposób tworzą się powiązania obejmujące czasami cały świat. Relacja sponsor – podopieczny opiera się na poczuciu zaufania i bezpieczeństwa i jest całkowicie dobrowolna. Alkoholicy stosujący się do programu, pozostają trzeźwi, dając świadectwo innym uzależnionym, że można mieć szczęśliwe i pełne życie bez alkoholu.