Uzależnienie od leków
Charakteryzuje się zmianami zachowania oraz związane jest z przymusem okresowego bądź stałego zażywania leku, w celu uzyskania oczekiwanego efektu fizycznego bądź psychicznego.

Więcej o terapii

+48 698 030 510

Czym jest uzależnienie od leków?

Uzależnienie od leków (lekomania, lekozależność) jest to stan wywołany dłuższym stosowaniem leku o właściwościach uzależniających. Niejednokrotnie jest to lek przepisywany przez lekarza, ale przyjmowany zbyt długo lub w zbyt dużych ilościach.

Taki lek, podobnie jak alkohol i inne substancje psychoaktywne powoduje przestrojenie czynności psychicznych oraz fizycznych do tego stopnia, że nagłe przerwanie przyjmowania wywołuje zaburzenia w czynności organizmu zwane objawami abstynencyjnymi.

Najczęściej i najszybciej wytwarza się zależność psychiczna od leku, później zależność fizyczna. Uzależnienie od leków charakteryzuje się m.in. nieodpartą potrzebą (przymusem) zażywania leku, zabezpieczeniem zapasów leku, obecnością tzw. objawów abstynencyjnych pojawiających się po nagłym zmniejszeniu dawki lub po przerwaniu stosowania leku oraz negatywnymi konsekwencjami jakie wiążą się z przyjmowaniem innych substancji psychoaktywnych.
Uzależnienie najczęściej wywołują leki:
  • nasenne
  • przeciwbólowe
  • dopingujące i euforyzujące
  • uspokajające
  • hormonalne
Zawierają one szereg uzależniających substancji chemicznych. Lekomanię bardzo często diagnozuje się u osób przyjmujących leki z grupy:
  • opioidów
  • barbituranów
  • benzodiazepin
Opioidy to wiele leków dostępnych w aptekach bez recepty. Uzależnienie często powodują leki przeciwbólowe na bazie kodeiny oraz syropy na kaszel. Kodeina jest uzyskiwana z opium lub morfiny i wykazuje silne działanie uzależniające. Z substancji tej uzyskuje się sól fosforanową dodawaną do wielu syropów na kaszel. Są one bezpieczne dla zdrowia, ale nie należy przedłużać ich stosowania, ponieważ to właśnie wtedy może dojść do uzależnienia.

Barbiturany

Barbiturany dawniej były stosowane w wielu lekach uspokajających i nasennych. Obecnie koncerny farmaceutyczne ograniczyły użycie tych substancji w tego typu środkach. Związki z tej grupy chemicznej nadal pozostają jednak substancją czynną w lekach na padaczkę i są powszechnie stosowane w anestezjologii.

Barbiturany źle wpływają na układ oddechowy, bardzo powoli są wydalane z organizmu, dlatego należy szczególnie uważać, aby ich nie przedawkować. Ich nadużywanie uszkadza wątrobę i nerki, zaburza czynności umysłowe. Nagłe odstawienie może wywołać nadciśnienie, omamy, drgawki lub prowadzić do delirium.

Leków zawierających pochodne kwasu barbiturowego nie wolno mieszać z alkoholem.

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny to substancje chemiczne zawarte w większości leków nasennych i uspokajających, niektóre pochodne benzodiazepin są dodawane do środków przeciwdepresyjnych. Leki z dodatkiem benzodiazepin ułatwiają zasypianie, łagodzą napięcie nerwowe, niwelują stany lękowe. Dlatego tak chętnie sięgają po nie osoby mające problemy natury emocjonalnej.

Warto wiedzieć, że benzodiazepiny są w stanie uzależnić nawet już pod 2-3 miesiącach stosowania. Dlatego lekarze zalecają terapie trwające maksymalnie do 4 tygodni. Leki z pochodnymi benzodiazepin szybko doprowadzają do tego, że organizm zaczyna tolerować zawarte w nich substancje, co skłania przyjmujących do sięgania po coraz większe dawki.

Objawy lekomanii

  • ciągła potrzeba zażywania leku koncentrująca się wokół jego zdobywania, bardzo często kosztem innych spraw
  • zażywanie leku pomimo braku występowania dolegliwości na które został on przepisany
  • częste wizyty u wielu lekarzy w celu uzyskania wielu recept oraz noszenie leku cały czas przy sobie
  • zażywanie coraz większej dawki preparatu celem uzyskania pożądanego efektu
  • niepokój i panika w przypadku braku zapasu preparatu
Z lekomanią są związane także objawy zespołu abstynencyjnego. Nagłe odstawienie leku powoduje m.in. zawroty głowy, zaburzenia oddychania, problemy ze snem, drżenie kończyn, skurcze mięśni.

Leczenie uzależnienia od leków w WakeUp

Istotą pracy w naszym ośrodku jest stworzenie pacjentowi takich warunków, na bazie mikroedukacji i treningów oraz ćwiczeń, by sam siebie rozpoznał jako osobę uzależnioną i potrzebującą profesjonalnego leczenia.

Ponadto zajęcia terapeutyczne w ośrodku WakeUp pomagają w przebudowie stylu życia na abstynecki, uczą rozpoznawania i radzenia sobie z głodem narkotycznym, a także zapobiegania występowania nawrotów choroby.

Decydując się na terapię w Ośrodku WakeUp osoba uzależniona ma możliwość skorzystania z najnowocześniejszych metod leczenia choroby prowadzonych przez terapeutów pracujących w różnych nurtach psychoterapii. U nas pacjent może wybrać okres i formę leczenia: stacjonarna terapia czterotygodniowa oraz terapię weekendową (piątek, sobota, niedziela). Dodatkowo po zakończeniu leczenia podstawowego w ośrodku WakeUp, pacjent ma możliwość kontynuowania leczenia w formie terapii pogłębionej, ukierunkowanej na zdobycie wiedzy o nawrotach choroby oraz nabycia umiejętności potrzebnych do życia w trzeźwości.

Metody oraz diagnostyka leczenia dobierana jest indywidualnie do każdej osoby, jej problemów oraz potrzeb. Posiadamy wykwalifikowaną oraz kompetentną kadrę, która umożliwi pacjentom odzyskać równowagę.

Zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalną pomoc z uwzględnieniem indywidualnego cyklu leczenia.